
© Уин уайнс :: winwines.net
За разлика от другите две вина от пино ноар, които опитах, това беше доста по-“традиционно” (кавичките са заради българското разбиране на термина) – с наситен гранатов цвят, по-богати и силни плодови аромати и вкусови усещания.
На нос се усеща приятна комбинация от червени боровинки, вишна, червени череши и лек зелен акцент, което го прави приятно и елегантно.
Името му идва от това, че гроздето е подарено на винарите от техни приятели. Иначе терминът кюве (купаж) не бива да ви заблуждава – отнася се за комбинирането на грозде от различни масиви бъчви (а не от различни сортове).
Цена: 25 лв. Оценка: 5-
Въпрос на вкус
Разбира се че е въпрос на вкус и той ли е “царя” или клиента?
Вкуса се формира с години и за съжаление обръщайки се назад е чудно от какво вино е формиран вкуса на българина?
Може би от домашното винце, изпивано младо в рамките на годината, често юнашко подхранено със захар и с неясна малолактична ферментация, но за сметка на това, от смело натоварени лозя или асми? Или пък едновремешните вина от “Винпромите” и плановете им за преизпълнение?
След това на ред дойде модата колкото по-таниново, надъбено и мармаладено, толкова по-добре. А дали е така, кой ще ни каже? И хората ни го казват, НО КОЙ да ги чуе, нали ние си знаем най-добре и имаме нужда не от “акъл”, а от други неща.
Вярно е, че когато по нашите земи се е правело вино, във Франция, Италия и прочие, са наблягали на други активности, само че докато Ренесанса там е е бил в силата си, тук ситуацията е наложила други приоритети и сега въпросният “вкус” е изграден и шлифован векове наред в “Стария свят” и там средният консуматор е далеч по-образован от родния. Ние разбира се стилово се лутаме между “стария” и “новия свят” и едва ли някой може да каже къде всъщност сме.
Всъщност всеки заслужава това което пие, яде и прочие и наистина е въпрос на вкус.
Тези вина има ли ги в ЮББ/Профтрейд?
Нямам представа, дори не знам за какво става въпрос…
Вината се продават от “УИН” ЕООД и са извън асортимента на “Профтрейд” ООД (в него са “Maxxima” и “Sensum”).
За повече информация:
http://www.winwines.net
За винарските способности на производителя не знам, обаче знанията по френски език са определено под нулата
За тези, които също не говорят езика на класическата винарска Франция, за да не се ровите в Google:
cuvée
cadeaux – ако някой може да ми обясни смисъла на множественото число на думата (х на края на думата е за мн.ч.) – супер ще съм благодарна ;))))))
Правилно сте забелязали разминаването с множественото число, което е коригирано в етикета на бутилката, който е без “Х”.
Тоест грешка няма или поне е в това, че е ползван първия вариант на етикета.
В крайна сметка виното в бутилката е това, което ни вълнува. Не сме ли се нагледали вече на лъскави етикети и празно съдържание?
Чужденците го виждат, когато го видим и ние, индустрията не ще е много по-различна.
Наздраве!